2018. január 25., csütörtök

A földimandula lisztről...



(fotó: magital.hu)
Ez az a paleoliszt fajta, amiről azt hittem, csak a nevével variálnak, hogy hangzatosabb legyen, de igazából manduláról van szó.
Hát nem! :)  Ez nem egy csonthéjas és nem is terem fán - nincs köze a valódi mandulához és dióhoz. Gumóit a földben kell keresni, és annak az íze édeskésen mandulás!
Néhány receptemben már én is használtam:

Szezámmaglisztes kenyér
Paleo zserbó
Chia magos paleo zsemle 
Almás pite


A paleocentrum oldalán találtam egy részletes leírást róla:

Mi is a földi mandula?

A földi mandula, más néven mandulapalka vagy tigrisdió neve félreértésre adhat okot, hiszen nincs köze a valódi mandulához vagy dióhoz, nem csonthéjas és nem is fán terem.  Talán roppanósabb, mint a mandula, de kevésbé karakteres ízű. (Latin neve: Cyperus esculentus L. sativus Az esculentus latin eredetű szó, jelentése: ehető.)

Származási helye Afrika északi , trópusi-szubtrópusi vidéke, de előfordulhat az Egyenlítőtől a hideg sarkvidékig bárhol . A termesztett mandulafű az arabok közvetítésével került Dél-Európa országaiba.

A földi mandula meglehetősen régi kultúrnövény, termesztése viszont az utóbbi évtizedekben, évszázadokban elég szűk földrajzi régióra szorítkozott. A fáraók idején kezdték termeszteni, a Nílus mentén, sőt, az egyiptomiak egyik legfontosabb terménye volt. Magas keményítő-, olaj (20-24%)- és fehérjetartalma(3-7%) révén igen tápláló, és szárazon évekig is eláll. Napjainkban édes-, kozmetikai- és növényolaj-iparági alapanyagként használják.

Legismertebb felhasználási módja Spanyolországban a legnépszerűbb, ez a földi mandulaital, azaz a horchata, amelynek receptjével nálunk is találkozhattok. Valenciában a neve chufa de Valencia, ami gyakorlatilag a tigrismogyoró "teje", és nem hiányozhat egy család hűtőszekrényéből sem.
Az ókori Egyiptomban lepényt sütöttek belőle. Ha a gumókat felaprítjuk vagy megőröljük, sütemények tésztájába is nagyon jól használható. Mindig visszaduzzasztva használjuk, mert a kemény gumócskákkal nehéz bánni!

A földi mandula ízletes, tápláló, egészséges rágcsálnivaló, kiváló ital- és sütemény-alapanyag, népszerű csemegévé válhat hazánkban is. Fogyasztható nyersen, pirítva vagy őrölve, lisztként is.

Hatása az emberi szervezetre:

Gluténmentessége és könnyű emészthetősége miatt lisztérzékenyek, roboráló diétán lévők, emésztőszervi és bélműködési zavarokkal küzdők is fogyaszthatják. Zsírszegényített jellege miatt a gyomor- és epebetegek egyik hasznos tápanyagforrása lehet, rosttartalma a cukorbetegek szervezetét is támogathatja. Gazdag B-vitaminokban, biotinban, tartalmaz E-vitamint, sok ásványi anyagot, melyek közül ki kell emelnünk magas vas- magnézium- foszfor és kalciumtartalmát. Fehérjetartalma magas és aminosav-összetétele is kiegyensúlyozott, hasznos kiegészítő fehérjeforrás illetve vegánoknak húspótló élelmiszer lehet. Kiemelkedő rutin tartalma az erek falának rugalmasságát és a szövetek megújulását segíthet támogatni. Magas élelmi rostjai között a cellulózok és pektinek egyaránt előfordulhatnak. A rostbevitel védi a bélflórát, kíméletesen tisztíthatja a bélrendszert, segítheti a gyomorürülést és mozgásra serkentheti a bélrendszeri simaizmokat, növelhetik a béltartalom mennyiségét, a belső nyomást a vastagbélben, ezáltal csökkenthető az ún. tranzitidő és enyhülhetnek a székrekedéses panaszok, melyek az egyik leggyakoribb civilizációs betegséghez tartoznak. A rostok mindemellett megkötik a méreganyagokat és segítenek kiválasztásukban.

Számos enzimet, fitohormont, flavonoidot, ami az érfalakat stabilizálja és a szöveteket, szerveket, sejteket védi a szabad gyökökkel szemben, úgy, mint az E vitamin.
30 gramm fedi a mindennapi táp és vitál anyag szükségletünket, ezért is hívják a túlélés növényének.

Étvágycsökkentő hatását sok fogyni vágyók értékeli, mivel telt érzést okozva segít az erőszakmentes, de egészséges lefogyásban.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése